לדף הראשי

אומנות הניהול

 

כנסו לדף הפייסבוק שלי - קבלו ספר במתנה

קיברנטיקה

קיברנטיקה היא חקר מנגנוני השליטה בבני אדם ובמכונות והיחסים ביניהן.

עקרונות בסיסיים

קיברנטיקה כרוכה בשלושה עקרונות בקרה: הבסיסיים ביותר הם משוב מופעל-שגיאה והומאוסטזיס; השלישי הוא הקופסה השחורה.

משוב מופעל-שגיאה

במשוב מופעל-שגיאה, ההבדל או השגיאה בין הנדרש למה שמתרחש בפועל מועבר (מושב) למעורבים בדבר לצורך פעולה מתקנת. מערכות משוב יכולות לתפקד ביעילות רק אם נמנעים מתיקון-יתר על-ידי ביצוע תיקון פחות במקצת מהשגיאה.

הומאוסטזיס

הומאוסטזיס היא התכונה של כל האורגניזמים החיים לשימוש במשוב מופעל-שגיאה כדי לסגל את חילוף החומרים שלהם לתנאי סביבה משתנים כך שפרמטרים מהותיים מסוימים יישארו קבועים. מנגנון ההומאוסטזיס הוא כזה המגיב למשוב מופעל-שגיאה במקום להסתמך על זרז חיצוני.

הקופסה השחורה

בקיברנטיקה, קופסה שחורה היא מערכת מורכבת מדי להבנה מלאה במצב הידע הקיים. במונחי מאקרו, המערכת הכלכלית של מדינה היא קופסה שחורה. במונחי מיקרו, במחלקה מורכבת המופעלת על-ידי מספר אנשים המשתלבים ביניהם, אי אפשר לעולם לגלות כיצד בדיוק התשומות למחלקה הופכות לתפוקות. אולם לא תמיד זה חשוב במיוחד. המטלה החשובה ביותר בכל מערכת ייצור או עיבוד היא להפוך את התשומות לתפוקות באופן חסכוני ככל שניתן. אם זה מושג באופן משביע רצון, אין טעם לנסות ולגלות מה מתרחש בדיוק.

עקרון הקופסה השחורה מצהיר שהתנהגותה של מערכת מורכבת נחשפת פשוט על-ידי חקר היחסים בין התשומה לתפוקה, ולא על-ידי בחינת מה מתרחש בתוך הקופסה.

יישומים

קיברנטיקה ניתנת ליישום בתיכנון תהליכי ייצור. מנגנוני משוב מקיפים מובנים למערכת. חלק מהם יוזמים תיקונים אוטומטית על-פי עיקרון ההומאוסטזיס. אחרים משתמשים בנהלים שיטתיים להפקת מידע בקרה עבור מפעילי התהליך להם יש כללים מוגדרים בבירור לגבי הפעולה שתינקט בתגובה למידע או לתצפיות כדי להחזיר את המערכת למצבה הרגיל.

קיברנטיקה מיושמת בניהול מבטיחה זמינות משוב על ביצועים כדי שיהיה ניתן לנקוט בפעולה מתקנת. לדוגמא: למבקר ייצור יש בעיה של תיזמון חדר מכשירים. הפעולות בחדר המכשירים היו כה מורכבות עד שהיה צורך בשלושה או ארבעה פקידים שירשמו את כל המידע הדרוש. אולם על בסיס ניתוח התשומות והתפוקות נקבע שתשומה של 40 מנות לשבוע תספק עבודה מלאה לחדר המכשירים ותבטיח תפוקה של 40 מנות לשבוע. מבלי לדאוג יותר מדי מה מתרחש בפועל בחדר המכשירים, היה ניתן לתזמן את העבודה על בסיס תפוקה של 40 מנות ולשמור על זרימה חלקה וחסכונית של הייצור.

 

 

< startspan -->

Copyright © 2007.Meir Liraz. All rights reserved .