לדף הראשי

אומנות הניהול

 

כנסו לדף הפייסבוק שלי - קבלו ספר במתנה

חברים מאמצים

חברים מאמצים הוא השם שניתן לנוהל מסורתי ואפקטיבי שנועד לסייע לעובדים חדשים להסתגל למקום העבודה החדש. הימים הראשונים במקום עבודה חדש הם לעתים מבחן קשה ומיותר לעובד החדש במאמציו לתרום, ללמוד את חובותיו ולהשתלב באופן מוצלח בקבוצת העבודה. שיטת החברים המאמצים מספקת לעובד החדש מדריך ומורה שנבחר עקב היכרותו עם החברה ועבודתו של העובד החדש. סגנון ידידותי ויכולת להחליק את הקשרים בין הטירון ועמיתיו לעבודה מסייעת לעובד החדש להרגיש בבית.

ערכו של ה"אימוץ" מתברר כאשר מפרטים את בעיותיו של עובד חדש:

* הבוס עסוק מדי מכדי להקדיש לו זמן.

* אפילו קבוצות שאינן עוינות אינן טורחות לסייע לאדם להרגיש בבית.

* הכול, החל ממיקומם של חדרי השירותים ועד לדרך הטובה ביותר להסתדר במשרד, חדש ומביך.

* ניתן לקבל תשובה מידית לשאלות הקשורות לעבודה.

* לעובד החדש יש את הבטחון של חבר ומקור מידע זמין וקרוב.

הזדמנויות ליישום

בכל פעם שמתקבל עובד חדש לחברה באמצעות שכירת עובדים, העברה או אפילו על בסיס זמני, נוהל האימוץ יכול לשרת את התפקיד החשוב של הקלה וקיצור תקופת ההכשרה ולסייע לעובד החדש להתחיל ברגל ימין.

דוגמה

מנהל המחלקה דוב ברק היה כה שקוע בדיון על תוכניות ההתרחבות לאזורו עד שהגעתו של רפי לוי כדי להתחיל בעבודתו החדשה נפלה עליו בהפתעה והוא לא היה מוכן לה. למרבה המזל, דבורה צור, ששולחנה סמוך לזה של לוי, היא עובדת ותיקה ואישה חביבה מאד. כמה הוראות לצור שהסבירו מה צריך ללמד את לוי, והכרה בין השניים יספיקו. ברק יכול לחזור למשרדו ולעבודתו מתוך ידיעה שהעובד החדש נמצא בידיים טובות.

איך ליישם

שקול שימוש בחברים מאמצים בכל אחד מהמצבים שתוארו בהזדמנויות ליישום, כדי להפיק את התועלת המירבית מהשיטה:

1. הקפד לדאוג מראש לכל הסידורים הפיזיים עבור העובד החדש. מאמצים שייעשו לאחר הגעתו של העובד לא יצליחו למחוק את האכזבה הראשונית הנובעת מהחיפזון של הרגע האחרון לפנות שולחן, לספק את הציוד הדרוש, וכו'.

2. בחר את האדם המתאים ביותר לתפקיד החבר. חלק מהכישורים מתאימים לכל המקרים: ידידותיות, היכרות עם העבודה, המחלקה, החברה והיחסים בקבוצה. אולם תכונות נוספות כמו גיל, מין, נכונות לקבל את משימת ההדרכה, יכולת להתמודד עם הפרעה בעבודה, ישתנו בהתאם למצב המסוים.

3. הסבר מה אתה רוצה שייעשה. אם ל"מאמץ" כבר יש נסיון ממקרים קודמים, כל שעליך לומר הוא, "קדימה". אם המאמץ אינו מנוסה, פרט את מרכיבי המשימה: הכשרה בעבודה, סיור במפעל, סיור בכל המשרדים או רק במחלקה, מתקנים אישיים כמו חדרי שירותים, מכונת הקפה, קפטריה, אזורי מנוחה או פנאי. מחלקות אחרות, במיוחד כאלו עימן העובד החדש יהיה בקשרי עבודה; אנשים מחוץ למחלקה שיש להציגם לעובד החדש כמו הבוס, ראשי התחומים הסמוכים וכן הלאה. לקיחת העובד לארוחת צהרים בפעם הראשונה.

4. במידת האפשר, בדוק פעם או פעמיים כדי לראות כיצד הדברים מסתדרים וכדי שהעובד החדש ידע שאתה מגלה ענין.

5. נסה להיפגש עם המאמץ והעובד החדש בסוף היום כדי לתת לאחרון הזדמנות לשאול שאלות או להביע דיעות, וכדי לקבל דו"ח מהראשון על התקדמות הדברים.

לנוהל זה יש תועלת-לואי חשובה: הוא יכול לשמש גם כאות של העדפה ויוקרה כתגמול לעובד המשמש כמאמץ.

 

 

< startspan -->

Copyright © 2007.Meir Liraz. All rights reserved .