לדף הראשי

אומנות הניהול

 

כנסו לדף הפייסבוק שלי - קבלו ספר במתנה

מונהגות

מחקרי מנהיגות מזניחים לעתים היבט-מפתח, זה של ה"מונהגות", כלומר של הגישות של המונהגים. זוהי הזנחה מצערת, מאחר ואחד המפתחות להישגיו של המנהיג הוא התנהגותם של המונהגים על-ידו.

בכללי המנהיגות, ההנחה לעתים קרובות היא שהכפופים הם פסיביים, קבוצה המגיבה אוטומטית ליוזמתו של הבוס. אולם תצפיות על מונהגים, בפרטים או בקבוצות, מראות שיש להם תפקיד חשוב בדינמיקה של המנהיגות. על-פי גישת המנהיגות הסלקטיבית (ע"ע), למונהגים יש העדפה בין שלוש שיטות מנהיגות בסיסיות שהן: אוטוקרטית, דמוקרטית או "חופשית".

הקשיבו:

אילנה: "מר שטרן מצא חן בעיני כאשר הוא לקח אותי לסיור במחלקה ביום הראשון לעבודתי. הוא כל כך בטוח בעצמו, כה חיובי. הוא לא משאיר אותך באויר. הוא אומר לך בדיוק מה הוא רוצה ואיך הוא רוצה את זה." (מנהיגות אוטוקרטית).

פנינה: "זה בדיוק מה שאני לא אוהבת בו. הוא מתנהג כאילו יש לו את כל התשובות ולא נותן לך לעבוד בדרך שלך. אני מרגישה כמו אדיוט שאי-אפשר לתת בו אמון שיטפל בבעיות באופן עצמאי." (מנהיגות חופשית).

הנה כמה מימצאים שימושיים שהועלו במחקרים על מונהגים:

* המונהגים ניתנים לסיווג על-פי העדפתם לגישת המנהיגות האוטוקרטית, הדמוקרטית או החופשית.

* אנשים עובדים באופן הטוב ביותר עם מנהיגות התואמת את סוג המונהגות שלהם. לדוגמה, עובד המעדיף את הגישה האוטוקרטית מגיב בחיוב לטכניקות מנהיגות אוטוקרטיות.

* העדר התאמה בין סגנון המנהיגות והעדפת המונהגים הוא לעתים הגורם לחיכוכים וביצועים גרועים של העובדים.


הזדמנויות ליישום

הבנה של תפקיד המונהגות עשויה להבהיר יחסי עבודה בין הכפופים לך והבוס שלך. גורמים רבים קובעים את טבעם של יחסים אלה, ובחינתם מנקודת המבט של המונהגות יכולה לחשוף תחום לאפקטיביות משופרת.

דוגמה

אנקדוטה מתקופה אחרת מציבה את תפקיד המונהגות באור חדש. חילופי הדברים הבאים דווחו על מנהל יוצא דופן המראיין מועמד לעבודה:

המיליונר האמריקאי הנודע ג'והן רוקפלר: "האם אתה מנהיג?"

מועמד: "אני לא בטוח, אבל דבר אחד אני יכול להגיד לך. אני מונהג טוב."

רוקפלר: "יש לי כבר יותר מדי מנהיגים. אני בטוח שאמצא שימוש למונהג טוב אחד. התקבלת לעבודה."

איך ליישם

חשיבה על מונהגים כחלק ממשאבי האנוש שלך יכולה להעלות כמה רעיונות שימושיים. שקול את הנקודות הבאות:

1. היה מודע לסגנונות המונהגות, כלומר, כיצד אנשים מגיבים להוראות או להזדמנות לפעולה עצמאית, האם הם משתפים פעולה ולוקחים חלק במצבי עבודה, וכן הלאה. התנהגותם עשויה לרמוז על שינויים הדרושים בסגנון המנהיגות שלך.

2. שקול פתרון מונהגות לבעיות עבודה עם כפופים או עם הבוס שלך. חיכוכים או תחושות בידוד מצידו של המנהל יכולים להיות מוסברים ביחסי הגומלין הגרועים שלו עם המונהגים או ביצוע גרוע של תפקיד המונהג.

3. הבן שאתה יכול לשנות את שיטות המנהיגות כך שיתאימו טוב יותר לצרכי המונהגות של הפרט. לדוגמה, אם אתה זוכה לביצועים גרועים ממישהו המסוגל ליותר אבל אינו מנצל את העצמאות שאתה מעניק לו, בדוק האם פיקוח צמוד יותר יענה על צרכי המונהגות הסמויים שלו ויחזק בטחון עצמי רעוע.


4. כמונהג, האם יתכן שתוכל לעבוד טוב יותר עם הבוס שלך אם תוכל לגרום לו לפעול על- פי העדפתך למידה פחותה של פיקוח ויותר עצמאות פעולה? או האם סגנון מנהיגות דמוקרטי מועדף עליך ואתה מעדיף פחות מפגשים של פנים אל פנים ויותר עבודת צוות עם עמיתיך? אם התשובה חיובית, שימוש של הבוס שלך בטכניקות דמוקרטיות עשוי לשפר את יחסי העבודה שלכם ואת התוצאות. נסה לעצב מחדש את יחסי העבודה שלך בהתאם לקווים מנחים אלה.

 

 

< startspan -->

Copyright © 2007.Meir Liraz. All rights reserved .