לדף הראשי

אומנות הניהול

 

כנסו לדף הפייסבוק שלי - קבלו ספר במתנה

מועדות לתאונות

כמעט כל ניתוח של זירת העבודה חושף מספר קטן של אנשים המסתבכים ביותר תאונות מהממוצע. כיצד נוכל להסביר עובדה זאת? חקירה בנושא תעלה כמה תשובות ברורות מאליהן, לדוגמה, עבודתם של אותם אנשים מסוכנת יותר - אבל לעתים קרובות דוקא ההפך הוא הנכון; או שהם סובלים מחולשות פיזיות כמו קואורדינציה גרועה או סחרחורת - אבל זוהי הסיבה רק לעתים רחוקות. נראה שהתשובה נמצאת דוקא אצל הפסיכולוגים ולא אצל המומחים הרפואיים. ד"ר ג'רלד גורדון, פסיכולוג העובד בחברה האמריקאית, דו-פונט, מדווח:

מחקרינו חושפים קבוצה קטנה בה הפציעות מתרחשות בשיעור מוגזם. ללא ספק יש יותר מאשר מזל רע אצל אדם שהקריירה שלו מראה סדרה ארוכה של פציעות. מהי הבעיה? התשובה היא שגורם התאונה סובל מצורה של בעיה נפשית... הוא קורבן של קונפליקט ריגשי.

לאחר זיהויים, ניתן לסייע לאנשים בקבוצה לצמצם את תוצאות ההרס-העצמי בעזרת שיפור החלטי בבטיחות הכוללת.

הזדמנויות ליישום

לכל חברה יש בעית בטיחות. רוב המחלקות מפתחות אמצעי בטחון על-פי פעולותיהן המסוימות, החל מריצוף נגד החלקה ועד לשימוש במשקפי מגן ושסתומים לשיחרור אוטומטי של לחץ למניעת התפוצצויות. אולם גם לאחר שהותקנו כל אמצעי המנע הפיזיים, המרכיב האנושי, ובמיוחד האנשים המועדים לתאונות, יכולים להפיק תועלת מתשומת לב לבעיה.

דוגמה

גילה רובינסון מתקבלת לעבודה כמעטרת במפעל למוצרי עור. היא חרוצה וחזקה, והעבודה, למרות שהיא מונוטונית, הינה פשוטה. מנהל העבודה ניסן לוי נותן לה חצי יום הכשרה ומרוצה מהעובדת החדשה שלו. בשבוע השני, רובינסון נכווית בידה מגוף החימום של המכונה איתה היא עובדת. הפציעה אינה רצינית והיא חוזרת לעבודה למחרת. אולם שלושה שבועות לאחר מכן היא מערימה יותר מדי קופסאות בערימה אחת והקרטונים נופלים עליה ופוגעים בכתפה. הפעם היא נעדרת מהעבודה ליומיים.

לאחר שלושה חודשים סוקר לוי את רישומי התאונות שלו ורואה שגילה רובינסון היתה מעורבת בארבע תאונות שגרמו להעדרות מהעבודה. הוא משוחח איתה. היא מדוכאת מהתאונות ומבטיחה לבוס שלה שהיא משתדלת להיות זהירה.

מנהל העבודה דן במצב עם ידיד פסיכולוג המסכים עימו שגילה מועדת לתאונות ושואל האם יש לה בעיות בבית. לוי אומר שגילה ובעלה אינם מסתדרים ביניהם.

הידיד אומר, "אני לא מעונין לנהוג כפסיכולוג חובב - אבל יכול להיות שאם תבדוק תגלה שכל תאונה מתרחשת לאחר ויכוח עם בעלה וכי התאונות משקפות את מצבה הרגשי."

לוי חושב על הבעיה ומחליט שמאחר וגילה היא עובדת טובה, הוא יעביר אותה למשרת בוחנת. הפתרון שלו מונע את מעורבותה האפשרית בתאונות נוספות על-ידי הרחקתה מהזדמנות לפגיעה עצמית.

איך ליישם

בדומה לידידו של לוי, אל תנסה לשחק את תפקיד הפסיכולוג החובב. תוכל להיות בטוח אם תבדוק את הנקודות הבאות:

1. גורמים חלופיים. אל תיחפז להניח שאדם הינו מועד לתאונות. אנשים שהיו מעורבים במספר תאונות אינם משתייכים בהכרח לקבוצת המועדים לתאונות. יש סיבות אחרות העלולות לגרום לתאונות חוזרות ונשנות:

* הכשרה בלתי-מספקת והעדר מודעות לסכנות בעבודה

* ציוד בלתי-בטיחותי או פגום

* תנאים בלתי-בטוחים, תאורה גרועה, רצפות חלקות, וכן הלאה

* בעיות גופניות, לרבות קואורדינציה גרועה, סחרחורות

* חוסר זהירות? זו אינה תכונה אופיינית לאנשים הנפגעים שוב ושוב בתאונות. תוית חוסר הזהירות יכולה להסוות מיגוון בעיות לרבות מועדות לתאונות.

רק לאחר שכל הגורמים שפורטו למעלה נבדקו יש לשקול את אפשרות המועדות לתאונות.

2. סקירת נוהל העבודה. עקוב אחר הרגלי העבודה של הנפגעים הקבועים, במיוחד אלה הקשורים לתאונות. נסה לאתר, עדיף בעזרת אדם נוסף, נהלים, מתקנים וחומרים בלתי- בטוחים.

3. חיסול מפגעים. חסל מפגעים בכל עבודה ותחום של המשרד או המפעל. אולם תאונות חוזרות ונשנות - מעידה על כבלים חשופים, נפילה במדרגות - רומזים על צורך בבדיקת המכשולים, משטחים חלקים, פניות וסיבובים חשוכים, בפעולות של מכונות, כל טווח אמצעי המנע מאמצעי בטחון ועד לאמצעי בקרה אוטומטיים.

4. העברה? זה יכול להיות אמצעי מתקן טוב. לדוגמה: מנהל אומר, "העברתי עוזר לחדר השרטוט כאשר נראה לי שהוא מסתבך בשגיאות ותאונות קטנות. התייחסתי לנושא באופן עניני, כפי שהייתי מתייחס לכל העברה. הקשיים נעלמו."

אולם שתי אזהרות:

* אם חברים אחרים בקבוצה רואים שהדרך להשגת משרה רצויה יותר טמונה בתיק אישי גרוע, מספר התאונות יעלה במהירות.

* אל תזרוק עובד בעייתי לידיו של מנהל אחר. גילוי לב ומתן הסבר ישיר אינם צריכים להפריע להעברה הגיונית.

5. עזרה מקצועית? אדם שהינו באמת מועד לתאונות סובל מבעיה רגשית העשויה להפיק תועלת מייעוץ מקצועי. הפסיכולוג הארגוני האמריקאי, ד"ר הארי לוינסון, הציע שכאשר מאמצי הניהול שלנו אינם מניבים תוצאות, "דווח על המקרה, תוך שמירת הסודיות כמובן, לרופא המפעל או החברה. אם אלה אינם זמינים, התייעץ עם מנהל כוח-אדם." ברוב הקהילות יש מקורות לעזרה, כלומר, פסיכולוגים, פסיכיאטרים ועובדי רווחה. רופאו האישי של העובד הוא מקור נוסף לעזרה. ד"ר לוינסון טוען שהפנייה פשוט תפתח דלת נוספת לעזרה.

בטיחות ממשיכה להוות ענין של צמצום מפגעים וחיזוק כללי הבטיחות. הידע שלך עשוי לסייע בהגנת העובדים המסתבכים בתאונות מעצמם, ורמת הבטיחות שלך מבעיותיהם הרגשיות. אולם זכור, אדם שהינו באמת מועד לתאונות ובעל התנהגות הרסנית אינו מודע לבעיה ופעולותיך חייבות לקחת עובדה זאת בחשבון.

 

 

< startspan -->

Copyright © 2007.Meir Liraz. All rights reserved .