לדף הראשי

אומנות הניהול

 

כנסו לדף הפייסבוק שלי - קבלו ספר במתנה

אפקט ההילה

פסיכולוגים תעשייתיים העובדים בתחום מבחני המיון לעובדים פיתחו רעיון שהיווה התגלות למנהלים רבים. המדענים גילו שתכונות חיוביות או שליליות חזקות עשויות לגרום למנהל להיות עיוור לתכונות אחרות אצל אותו אדם. התוצאה: תכונה בודדת משפיעה על השיפוט של האדם כולו. למעשה, נוצרת "הילה" סביב אנשים אלה והם אינם נתפסים כפי שהם באמת.

הזדמנויות ליישום

תוכל להשתמש בידע שלך באפקט ההילה כאשר:

1. אתה מראיין מועמד פוטנציאלי. בצעד חשוב זה מן ההכרח שהשיפוט יהיו חודר ואובייקטיבי ולא יעוות על-ידי דיעות קדומות בלתי-מודעות.

2. מטיל משימות. עובד עשוי לטפל במשימה מסוימת היטב, כמו למשל כזאת המחייבת מידה רבה של עבודה חוזרת ונשנית. כאשר מטילים עליו משימה הדורשת חשיבה עצמאית, אדם זה מתקשה בביצועה.

3. שופט ביצועים בעבודה. קל להתעוור על-ידי תוצאות ראוותניות. איש מכירות יכול להיות בין שלושת הראשונים בקבוצתו במונחי נפח המכירות הכולל, אולם מהו שיעור הביטולים אצלו, או מהו שיעור הלקוחות המתלוננים על אי-הצגה נכונה של איכות המוצר, אספקה במועד וכו'?

דוגמאות

1.   פנינה ביילין, מנהלת חשבונות ראשית במשרד יחסי ציבור, ננזפת על-ידי הבוס שלה: "פנינה, ביצועי המחלקה שלך תלויים בקבוצת העובדים. ולמרות זאת, את שכרת אנשים ללא יכולת לעבוד באופן עצמאי...". השיפוט הגרוע של פנינה בקבלת עובדים חדשים נובע מאפקט ההילה. מרואיין אחד, אמנון אורלב, לבש חליפת שלושה חלקים מחויטת והפגין כושר ביטוי מעולה. הוא תיאר ברהיטות את הנסיון הקודם שלו בעבודה שכלל מספר משרות. שטף השיחה של אמנון הסווה את העובדה שהוא היה בלתי-אחראי והשתמט מעבודה כמה שיותר.

2. אמיר רווה הועבר ממחלקה אחרת. הבוס החדש שלו מחליט לבחון את מיומנותו ומבקש ממנו לחקור ולדווח על דרכים להכנסת יותר סחורות למחסן. אמיר אינו יודע מה לעשות. התזכירים שהוא שולח נערמים על שולחנותיהם של העובדים, כאשר הוא מדבר עם עובדים ישירות הוא אינו מקבל תשובות. שבוע לאחר מכן הוא חוזר לבוס שלו בידיים ריקות ומיואש. הבוס מבין שאמיר מצטיין בעבודה עם דברים מוחשיים, אולם עבודה עם אנשים אינה אחת התכונות החזקות שלו.

איך ליישם

1. זכור את אפקט ההילה כאשר אתה מדרג או מעריך אנשים. זכור שאדם חרוץ אינו חייב להיות משתף פעולה, וכי אדם המכיר את עבודתו לעומק אינו בהכרח עובד חרוץ. האדם הלהוט למצוא חן אולי אינו מסוגל לעבוד באופן עצמאי על משימה קשה.

2. שפוט את העובדים תכונה אחר תכונה. אם אתה מדרג שיתוף פעולה ויוזמה, הקפד לא לתת לדירוג הגבוה הקודם של אבנר בשיתוף פעולה להשפיע על הדירוג של תכונת היוזמה. אל תדרג את דפנה כיצירתית בגלל שהיא יודעת להתנסח.

3. הימנע מפירוט תכונות דומות זו אחר זו. לאחר תכונה המאפיינת כישורי עבודה, רשום תכונת אישיות כמו יוזמה. כך יקטן הסיכוי להשפעה של דירוג תכונה אחת על הבאה אחריה. אפקט ההילה מעוות את התפיסה, מנפח תכונה בודדת מחוץ לפרופורציה. מודעות לכך תסייע לך להגיע לשיפוט מאוזן.

 

 

< startspan -->

Copyright © 2007.Meir Liraz. All rights reserved .