לדף הראשי

אומנות הניהול

 

כנסו לדף הפייסבוק שלי - קבלו ספר במתנה

אקלים העבודה

אקלים העבודה יכול להוות גורם-מפתח ברווחתו של העובד. הוא כולל שני מרכיבים:

הסביבה הפיזית. זאת כוללת הכול החל מתאורה טובה וכלה באיוורור, מכיסא נוח ועד תמונות על הקיר.

גורמים בעלי השפעה רגשית. אלה כוללים את חיוכו או העדר חיוכו של הבוס, התחושה הקבוצתית והידידותיות או האדישות.

הזדמנויות ליישום

באומדן האוירה במחלקתך, אל תניח שצעדים לשיפור האוירה ישפיעו על הפריון. רעיון זה מבוסס על הטעות הפטרנליסטית השוררת איכשהו בחשיבה הניהולית: "אני אתייחס אליך כמו אב נדיב ואתה תקדיש את עצמך יותר להשגת האינטרסים שלי." הפסיכולוג פרדריק הרצברג מסביר שכגורם היגייני, האקלים אינו מניע. עם זאת, זהו גורם התורם לסיפוק מהעבודה.

דוגמאות

1. שי אילון אינו סבור שסדר הוא מטרה עליונה, אבל הוא מאמין שיש לו חשיבות. ולפיכך הוא מוטרד כאשר צביקה תמיר, עובד חדש ומבטיח, אינו טורח לסדר את משרדו. רגליו של תמיר המונחות על השולחן משחיתות את הגימור המבריק וספר שהוטח על המדף מנפץ תמונה על הקיר. בדיוק כאשר אילון מחליט להתעמת עם תמיר באופן רציני, תמיר משלים את הפרויקט הראשון שלו באופן מבריק, חדשני, מקורי ומעשי מאד. אילון מתחיל לחשוב שאולי כדאי לו להפוך את הסדר גם במשרדיהם של כמה מהנדסים אחרים במחלקתו.

2.  "נתתי להם את תנאי העבודה הטובים ביותר שאפשר לבקש," מתלונן מנהל המחקר והפיתוח. "מעולם לא ראיתי עובדים יותר קשים ובלתי-יצרניים." הדיווח הזה מדויק אבל אינו שלם. הפרטים שנשכחו בדיווח הם הלחץ הסמכותי והמתמיד ותיוג כל התנהגות ספונטנית כרועשת ובלתי-מקצועית. העובדים מרגישים כבולים מבחינה נפשית וקפואים מבחינה יצירתית.

איך ליישם

המנהל בדוגמה השניה מביע את הרעיון הבלתי-ניתן להפרכה לכאורה ש"אם אתה נותן להם את תנאי העבודה הטובים ביותר" תקבל ביצועים משופרים. במובן מוגבל הנחה זאת עשויה להיות נכונה. תאורה וציוד טובים יותר, סידור המשרד ושטח עבודה נוחים יותר משפרים את היעילות, אבל לא את המוטיבציה. היה מציאותי בציפיותיך. הנקודות הבאות יעזרו:

1. הבן כיצד האקלים משפיע על גישות וביצועים. מנהל אחד אומר, "בסופו של דבר הבנתי שאקלים טוב אינו גורם לאנשים לעבוד טוב יותר אלא להרגיש טוב יותר." אולם התוצאות הן אינדיבידואליות מאד. שקול את התגובות הבאות:

עובד א': "אני נותן 100 אחוזים מעצמי לבוס שלי..." עבורו, הזיקה לממונה עליו היא המרכיב הממריץ את נכונותו לעשות את מירב המאמצים. בסביבה בלתי-מושכת הוא יכול עדיין להגיע לביצועים טובים יותר מאשר עובד חסר מוטיבציה העובד במשרד היפה ביותר בעיר.

עובדת ב': (עקרת בית לשעבר) " השקט והשלווה במשרדי הם כמו גן עדן. אני מרגישה שאני מסוגלת לעשות הכול, ואני מנסה להראות זאת בעבודתי." עבורה, הסביבה הפיזית חשובה משום שהיא רגישה לה עקב נסיונה כעקרת בית.

עובדת ג': "הבוס שלי הוא סוחר עבדים, אבל אני איני שפחה. אני עושה רק מה שצריך ולא יותר." הלחץ של הבוס הוא גורם מדכא עבודה.

2. אל תמעיט בערך המרכיב הרגשי. בחן את סגנון הניהול שלך. האופן בו אתה מפקח על עובדיך הינו לעתים קרובות המפתח לאוירה במחלקה. לדוגמה:

* הכרה אינדיבידואלית. כל אחד מהעובדים, מהכוכב ועד למבצע הגרוע ביותר צריך להרגיש שאתה מעונין במה שהוא עושה ובדרך בה הוא עושה זאת.

* תגמול. הרעיון של        סקינר (ע"ע שינויי ההתנהגות של סקינר), שיש לתת תגמול על התנהגות שאתה רוצה שתישנה הינו נכון מבחינה הגיונית ופסיכולוגית כאחד. הכול, החל משבחים וכלה בקידום הינו הפגנה אמיתית וסמלית של הערכה.

* עידוד. טפיחה על השכם או הנהון מאשר משלב הכרה עם "אני יודע שאתה מסוגל לעשות זאת", הבעת אמון. לחלק מהעובדים, עידוד הוא כמו דלק למכונית.

3. נהלים. האופן בו אתה עובד עם הכפופים לך משפיע על גישתם. מנהל אחד אומר, "עבורי, האוירה בעבודה היא החצנה של יחסי הממונה-כפיף." משמעות הדבר שהוא יכול ליצור זיקה מועילה על-ידי הדרך בה הוא מטיל משימות, קובע יעדים, בודק התקדמות, מסייע בפתרון קשיים ומגיב על השלמת המשימה. האופן בו אתה מבצע דברים אלה ישפיע על ביצועי עובדיך.

 

 

< startspan -->

Copyright © 2007.Meir Liraz. All rights reserved .