לדף הראשי

אומנות הניהול

 

כנסו לדף הפייסבוק שלי - קבלו ספר במתנה

איכות חיי העבודה

תפיסת איכות חיי העבודה פותחה על סמך נסיונות הות'ורן הראשוניים (ע"ע ניסויי הות'ורן). עם התחזקותה של המגמה לחקר יחסי האנוש במקום העבודה, צמחה האמונה שהיעד המשותף של סיפוק מהעבודה ופריון משופר ניתנים להשגה על-ידי העשרת המשרה והתאמתה לצרכים המעשיים והרגשיים של העובדים. איכות חיי העבודה היא השלב הבא והרחב יותר של גישת העשרת המשרה.

איכות חיי העבודה שואפת לשפר את נסיון העבודה עבור עובדים על-ידי החלפת כמה גישות מסורתיות, החל מניהול סמכותי ועד לקבלת החלטות בשליטת ההנהלה, בנהלים, גישות וערכים חדשים השואפים לשפר את מעמד העובדים וכבודם. לדוגמה, עובדים משתתפים בדיונים על יעדי החברה, תיכנון, קבלת החלטות ושיטות עבודה. המטרה הכוללת היא ליצור אקלים של חופש, השתתפות ועצמאות בו העובד נתפס לא רק כמצדיק את המשכורת שהוא מקבל אלא גם כשותף ליעדים.

התפיסה קיבלה דחיפה רצינית בארה"ב כאשר נציג רשמי של איגוד עובדי תעשיית הרכב בארה"ב הנהיג את תפיסת איכות חיי העבודה במשא ומתן עם חברת המכוניות ג'נרל מוטורס והביא להכללת התפיסה בחוזי העבודה בשנת 1973. לאחר שהונהגה השיטה במפעל אחד, ג'נרל מוטורס דיווחו של התוצאות הבאות:

אצל העובדים נמצאה מחויבות גדולה יותר לחברה וליעדיה, הערכה-עצמית משופרת, מעורבות חזקה יותר בעבודה וכבוד עצמי משופר. התועלות לחברה כללו יחסים טובים יותר בין ההנהלה לעובדים ושיפור בפריון ובאיכות המוצרים.

הזדמנויות ליישום

איכות חיי העבודה היא דרך חשיבה וכן גישה לניהול. זהו סגנון החברה ולאו דוקא סגנון למנהלים בודדים. מנהלים יכולים ליישם את התפיסה בטיפול בכפופים להם, אולם התועלת הסופית תלויה בתגובה לסביבת העבודה הכוללת. היכרות עם תפיסת איכות חיי העבודה יכולה להעניק למנהלים: (1) הבנה של רעיון ניהולי חשוב; (2) ידע של המרכיבים הבונים את השיטה; ו-(3) הבנה מעמיקה יותר של המציאות האנושית בזירת העבודה.


 דוגמה

חוזה העבודה שנחתם בשנת 1973 בחברת ג'נרל מוטורס עם איגוד העובדים כלל תנאים מתפיסת איכות חיי העבודה שייושמו במפעל ההרכבה בעיר טריטאון, שבמדינת ניו יורק. יתכן והצעד ננקט מתוך ייאוש. איכות המוצרים במפעל זה היתה הירודה בארגון כולו. החברה הסבירה את היעדים והנהלים של הגישה החדשה לכל העובדים. המרכיבים העיקריים היו השתתפות בניתוח בעיות, פתרון בעיות וקבלת החלטות.

כתוצאה מהגישה החדשה, החברה דיווחה על יחסים משופרים בין ההנהלה לעובדים, פריון משופר, וחשוב מכל, שיפור איכות התפוקה מהגרועה ביותר בחברה לטובה ביותר. העובדים המשיכו והצטרפו להנהלה בתיכנון מתקני ייצור למפעלים חדשים. הנסיון החיובי של ג'נרל מוטורס הביא להנהגת תפיסת איכות חיי העבודה לא רק בחברות נוספות בתעשיית הרכב בארה"ב אלא גם בענפים אחרים.

איך ליישם

ריצ'ארד וולטון, חוקר מביה"ס למינהל עסקים באוניברסיטת הרווארד היה אחד מהמגבשים הראשונים של גישת איכות חיי העבודה. במאמר שפורסם בירחון ניהול אמריקאי הוא פירט את הגורמים הרלוונטיים לשיפור חיי העבודה:

1. פיצוי הוגן. שכר והטבות ברמה שתאפשר לעובדים לנהל חיים ברמה קבילה וברמה בת- השוואה למשרות דומות בנסיבות דומות.

2. בטיחות וגיהות. העדר מתקנים מסוכנים לבריאות כמו חומרים, ריחות, רעש וכו'.

3. פיתוח אישי. מתן אפשרות לעובדים לפתח את עצמם.

4. צמיחה ובטחון. פיתוח מסלול קריירה, עידוד שימוש בכישורים מתקדמים וניצול פוטנציאל לקידום.

5. שילוב חברתי. העדר דיעות קדומות במקום העבודה, מתן עידוד לניידות כלפי מעלה ואוירה של קהילה ופתיחות.

6. הגנה משפטית. זכויות לעובד ואמצעים להגנת זכויות אלו, העדר העדפה בהכרה ומתן תגמולים.

7. מרחב מחייה. חיי העבודה של העובד צריכים להוות חלק מאוזן של חייו הכוללים. השפעת העבודה על המשפחה וצרכיה צריכה להיות מינימלית.

8. רלוונטיות חברתית. החברה צריכה להיות אחראית בנושאים כמו מוצריה, שיווק, כבוד לסביבה, נהלי העסקה והאתיקה שלה באופן כללי, לטובתה שלה ולטובת העובדים והחברה בכלל.

בעוד שיעדי תפיסת איכות חיי העבודה הם מועילים, אנשים והחברה עצמה מציבים לפעמים קשיים בשלב היישום:

1. נהלי יישום כמו השתתפות, הטלת משימות ותפקידים אינם חסינים בפני טעויות ועשויים להחטיא את המטרה.

2. יש אנשים אשר מסיבות ברורות או בלתי-מודעות, אינם מוכנים ללכת עם הזרם או שהם מעמידים פנים שהם הולכים עם הכלל אבל רק גוררים את רגליהם. התנגדות כזאת עשויה להתקיים בכל רמות הארגון, לרבות ההנהלה הבכירה עצמה.

3. ההתלהבות הראשונית עשויה להצטנן.

4. ארגון מחדש של תפקידים ומעמדות עשוי להרגיז את אלה הסבורים שהם זכו לפחות מאחרים.

ד"ר הארי לוינסון, מומחה הניהול האמריקאי, מתאר את הקושי העשוי להיווצר בהעברת הכוח באיכות חיי העבודה:

"יש סכנה עם בוסים המעמידים פנים שאין להם כוח על אחרים... אנשים אינם יודעים היכן הם עומדים עם בוס שיש לו כוח אבל אינו רוצה להיות דיקטטורי.

בוסים המציגים את עצמם כעמיתים הם כמו זאב בתחפושת כבש. אפילו כאשר כוונתם טובה - וכאשר הדבר האחרון שהם רוצים הוא להיות זאבים - התחפושת מפחידה ומערערת את בטחונם של האנשים... אפילו כאשר נראה שהבוס רוצה קבלת החלטות קבוצתית, הכפופים לו חוששים שהוא יוריד לפתע את תחפושת הכבשה ויתבע מחדש את כוחו וזכויותיו שלו".

חרף הקשיים, הרבה חברות אימצו את תפיסת איכות חיי העבודה כמדיניות החברה והפיקו תועלת לעצמן ועובדיהן.

 

 

< startspan -->

Copyright © 2007.Meir Liraz. All rights reserved .