לדף הראשי

אומנות הניהול

 

כנסו לדף הפייסבוק שלי - קבלו ספר במתנה

תיאוריית X ותיאוריית Y של מקגרגור

לקראת סוף שנות ה50-, החלו מומחי ניהול להתמקד באקלים הרגשי של מקום העבודה כגורם ממריץ. תצפיות שנערכו באותה תקופה הצביעו שלא כסף, לא תנאי עבודה ולא ענישה שימשו כתמריץ מתמיד. פרופ' דאגלס מקגרגור, חוקר ניהול אמריקאי, טען שגישות לעובדים והיחס הנובע מהן, עשויות להשפיע על הביצועים. רעיונותיו, שפותחו באוניברסיטת אמ.אי.טי., טענו ששתי פילוסופיות ניהול שונות מתעוררות מהנחות ביחס לאנשים. הוא סיווג את ההנחות האלו בשמות, תאורית x ותאורית y:

תאוריית X

 1. בני אדם הינם עצלנים מטבעם ויעדיפו לא לעבוד במידת האפשר.

2. אנשים חייבים להיות מונחים, ומונעים על-ידי פחד מעונש או חסך כדי שיעבדו על-פי דרישות החברה.

 3. האדם הממוצע מעדיף להיות מונחה, שואף להימנע מאחריות, הינו, יחסית, לא-שאפתן ומעל הכול רוצה בטחון.

תאורית Y

1. עבור רוב האנשים, מאמץ המושקע בעבודה הוא דבר טבעי כמו מאמצים המושקעים בפנאי.

2. אנשים יפעילו בקרה-עצמית בשירות יעדים המקובלים עליהם.

3. בתנאים מתאימים, האדם הממוצע לומד, לקבל אחריות ואפילו מחפש אותה.

4. היכולת להפעלת דמיון, כושר המצאה ויצירתיות קיימת באופן כללי אצל בני אדם.

למרות שמקגרגור הציג את שני מערכי ההנחות ללא משוא פנים, נאמנותו ותקוותו לסיפוק מוגבר של עובדים ושל סיפוק ניהולי הביאו להעדפה של תאורית y.

הזדמנויות ליישום

בנוסף לגישת ה x-והy- המרחיבות את הבנתך בנושא המוטיבציה, גם התחומים הבאים יפיקו תועלת מהרעיונות של מקגרגור:

* הפילוסופיה האישית שלך ושל החברה לגבי יחסי החברה עם העובד

* רמת האמון המקובלת בטיפול בעובדי המחלקה או החברה

* מדיניות ונהלים ביחס לנוהלי עובדים כגון מידת הפיקוח הדרושה, אמצעי בטחון פנימיים, וכן הלאה

* נהלי המנהיגות האישיים שלך.

דוגמאות

1. אביגדור דגן, המנהל של אוהד ברגר, סבור שבאופן בסיסי אוהד הוא עצל ויעשה רק מה שצריך. הוא "מחזיק את אוהד קצר", קובע לו מועדים נוקשים ומפקח עליו מקרוב. דוגמאות להוראות אופייניות שהוא נותן לו: "תחזיר לי את הדו"ח הזה עד יום שישי לכל המאוחר," או, "סע למפעל בחיפה ביום שני, חזור ביום רביעי, והגש לי את התוצאות של הבדיקה עד יום חמישי ב9- בבוקר." הוא נוהג לעשות בדיקות מתמידות על התקדמותו וביצועיו כדי לוודא שאוהד אינו מתרשל. הבעיה היא שאוהד מקבל ציון אפס ביוזמה, וכאשר דגן זקוק לרעיונות, אוהד אינו עוזר לו בכלל. אביגדור הקפיא את יכולתו של הכפוף לו לחשוב או לפעול באופן עצמאי.

2. מנהלת המחלקה רחל עידן היא מפקחת עם יד רכה. היא תאמר למשל לעוזר שלה מיקי כהן שיש שווקים חדשים הזקוקים למוצר מסוים, ותשאיר לו את המשימה להעלות אפשרויות. בהחלטות חשובות היא מבקשת ממיקי לבחון את האפשרויות ולהגיש את המלצותיו. מיקי מתפתח תחת מנהיגותה של רחל ומכשיר את עצמו לקבלת אחריות נוספת.

איך ליישם

מאז שמקגרגור יצר את התאוריות שלו, מומחי ניהול דנים שוב ושוב ביתרונות ובחסרונות של שתי הגישות. השאלה המעשית למנהלים אינה איזו תאוריה של האופי האנושי היא "נכונה", אלא איזו תפיק תוצאות טובות יותר במצב המסוים בו הם נמצאים.

ד"ר רוברט מקמרי, יועץ ניהול אמריקאי, מציג במאמר בירחון ניהול טיעונים בזכות תאורית  :x"נראה שיש רק מעט מודעות לכך שהקורבנות כביכול של תאורית x עשויים להתענג על מחוייבותם; המבנה הנוקשה הזה אינו כובל אבל מעניק הרגשת בטחון..." אחרים טוענים שתאוריה y היא המתאימה ביותר לעולם של ימינו, וביניהם נמצא גם פיטר דרוקר, הכותב באחד מספריו, "הגישה המסורתית לניהול על-פי תאורית x, כלומר, שיטת המקל והגזר, אינה תקפה עוד."

במקרה הפרטי שלך אתה עשוי לראות יתרונות וחסרונות בכל אחת מהגישות, וניתן לפתח סגנון ניהול אפקטיבי על-ידי שאילה משתי התאוריות. להלן כמה מבחנים שתוכל לנסות אם אינך מרוצה מהנהלים הנוכחיים שלך:

1. הקדש פחות זמן לפיקוח צמוד וישיר וראה איך האנשים מסתדרים.

2. הטל מטלות פתוחות על עובדים בינוניים וחסרי-השראה. הצג את המטלות באופן מושך ואתגרי. שפוט את התוצאות בקפידה תוך לקיחה בחשבון של חוסר ההיכרות עם משימה המתבצעת לראשונה באופן עצמאי.

3. הגדל את מידת האחריות שאתה נותן לכפופים לך ועודד אותם לקבל החלטות בעצמם. מנהלים שעשו כך מאשרים את מסקנתו של אחד מיועצי הניהול: "כאשר אנשים חוששים לקבל החלטות, פריון החברה עלול להיפגע." כפי הנראה, להפך תהיה השפעה מועילה.

4. טפח יצירתיות והעלאת רעיונות על-ידי הצבת יעדים אתגריים לכפופים לך, הטלת משימות מתמשכות או בעיות בלתי-פתורות לאנשים יצירתיים. יש מנהלים המוצאים שנוהל זה הוא דרך יעילה ליצירת ענין בעבודה באופן כללי.

5. חשוב על אנשי תאורית הx- שלך, אלה אשר עקב חוסר בטחון או נסיון בעבר, נרתעים מפעולה עצמאית. תן להם את התמיכה לה הם זקוקים. קשה מאד להיות אדם של תאורית x בעולם של תאורית y. הסיפוק שלהם מהעבודה וביצועיהם עשויים להשתפר כתוצאה מהבנתך.

 

 

< startspan -->

Copyright © 2007.Meir Liraz. All rights reserved .