לדף הראשי

אומנות הניהול

 

כנסו לדף הפייסבוק שלי - קבלו ספר במתנה

הטעות הגדולה של החמור

זהו רעיון אזהרה בתחום המוטיבציה שנהגה על-ידי פסיכולוג עיסקי אמריקאי מפורסם, ד"ר הארי לוינסון. כך הוא תאר את מקור הביטוי:

מנהלים נופלים למלכודת שאני מכנה ה"טעות הגדולה של החמור". בסמינרים למנהלים שאני עורך, אני נוהג לשאול את המשתתפים מהי הפילוסופיה השליטה בניהול האמריקאי. כמעט ללא יוצא מן הכלל הם משיבים שזהו סגנון הגזר והמקל: תגמול ועונש. כאשר ביקשתי מהם לעצום את עיניהם ולדמיין לעצמם מקל בצד אחד וגזר בצד השני ולומר לי מה הם רואים באמצע, הדימוי השכיח ביותר עליו דיווחו היה של חמור. ללא ספק, ההנחה הבלתי-מודעת מאחורי התגמול והעונש היא שהמדובר בחמור.

ד"ר לוינסון מושיט אצבע מאשימה אל השימוש לרעה שנעשה בשיטת המוטיבציה על בסיס תגמול וענישה. אמצעים משמעתיים להתנהגות בלתי מקובלת ותגמולים לביצועים יוצאי דופן נתפסים כאוטומט המופעל בלחיצת כפתור כאשר הפוטנציאל האנושי של יצירתיות, מקוריות, שיתוף פעולה ומסירות אינו מנוצל.

הזדמנויות ליישום

השתמש במושג של ד"ר לוינסון כרקע לקריאה, חשיבה ופעולה בנוגע למוטיבציה, תוך שיקול של מאמציך או אלה של מנהלים כפופים. מול דימוי החמור יש למדוד גישות אחרות. מנהל אחד אומר, "זהו רעיון מצוין לדיון והערכה של מערכת המוטיבציה בארגון."

דוגמה

יהודה כספי נחשב למנהל טוב שמחזיק את הצוות שלו "קצר". "הוא נוקשה אבל הוגן," אומרים תומכיו. המתנגדים שלו סבורים שמשהו לא בסדר בסגנון הניהול של כספי, אבל הם אינם יכולים לשים את האצבע על ה"משהו" הזה. אולי האישה שעבדה כמזכירתו ועזבה לאחר שלושה חודשים הצליחה להגדיר זאת: "הוא אמר לי בוקר טוב בכל יום אבל לא התכוון לכך אפילו פעם אחת." לבוס שלו יש דעה שונה, אשר באופן מוזר, נראית לו מחמיאה: "יהודה יודע לתמרן אנשים." ד"ר לוינסון מציין שגורלם של חמורים הוא להיות מתומרנים ונשלטים.

איך ליישם

כדי להימנע ממלכודת הטעות הגדולה של החמור ולהפיק תועלות אחרות מהרעיון:

1. הבהר לעצמך את כוונתו של ד"ר לוינסון. היא לא נועדה לאסור על ענישה ותיגמול כאסטרטגיות ליצירת מוטיבציה. במידה הנכונה, הן יכולות להוות את הגרעין לגישה אפקטיבית.

2. הבן את ההקשר. הביקורת של הפסיכולוג מופנית בראש ובראשונה כלפי התייחסות לעובדים כאל פרטים תלויים הנשלטים על-ידי הנהלה האחראית לבדה לקבלת החלטות ופתרון בעיות. אומר לוינסון, "פשוט אומרים להם מה לעשות והם מקבלים תשלום עבור העשייה הזאת. ממריצים אותם להיות אחראים ולהשקיע את עצמם בעבודתם, אולם לעתים קרובות אין מאפשרים להם לקבל אחריות אמיתית או חשובה למה שהם עושים."

3. בדיונים על מוטיבציה, הכנס את הרעיון של ד"ר לוינסון לדיון, בשלב מוקדם. עקב הבהירות והמעשיות של הרעיון, הוא יכול לגרום לשיחה להתחיל ברגל ימין בנושא העשוי להיות מעורפל.

האמת ברעיון "הטעות הגדולה של החמור" של ד"ר לוינסון מומחשת במלים: אם מתייחסים לאנשים כמו אל חמורים, אין זה צריך להפתיע כאשר הם מתנהגים ככאלה.

 

 

< startspan -->

Copyright © 2007.Meir Liraz. All rights reserved .